نگهداری

8 مورد از بهترین کود گیاهان آپارتمانی + [قیمت و طرز استفاده]

بهترین کود های گیاهان آپارتمانی
3
(2)

معمولا بهترین کود گیاهان آپارتمانی از نتیجه عمکرد آن بدست می آید. به همین خاطر است که در این مقاله تمام کود هایی که به شما معرفی می شوند کاملا تست شده و از آزمایش های مختلف توسط متخصصان این حوزه سر بلند بیرون آمدند.
پس بهترین کود شیمیایی گیاهان آپارتمانی خود را در این مقاله می توانید به راحتی پیدا کنید.

اساسا ، کود برای گیاهان زینتی و آپارتمانی به منزله یک مولتی ویتامین برای آن هاست.

بهترین کود ها برای گیاهان آپارتمانی که در زیر به شما معرفی خواهند شد، انرژی را که گیاه از خورشید و خاک دریافت می کند ، تکمیل می کند و اطمینان حاصل می کند که برای رشد ریشه های قوی ، برگهای سرسبز و شکوفه های زیبا دیگر هیچ چیزی کم ندارند.

اگر به دنبال بهترین کود برای گیاهان اپارتمانی خود هستید ، ما در اینجا به شما کمک خواهیم کرد. وقتی نوبت به یافتن بهترین ها می رسد ، گلباغ فیروزه بهترینِ بهترین ها را به شما معرفی می کند.

مقدمه برای یافتن بهترین کود گیاهان آپارتمانی

بطور کلی تمام کود های گیاهان آپارتمانی به تغذیه این گیاهان با تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کمک می کنند.

بهترین کودهای گیاهان زینتی باید دارای تعادل مواد معدنی باشند تا گیاهان ریشه سالم ، شاخ و برگ سرسبز و گلهای زیبا داشته باشند. کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی باید مانند غذای گیاهی ، غنی از مواد مغذی باشند.

انتخاب بهترین نوع کود گیاهان آپارتمانی می تواند مشکل باشد. اگرچه انواع مختلف و زیادی کود برای گیاه خانگی شما موجود است، اما معمولا گیاهان آپارتمانی به مواد مغذی خاصی نیاز دارند. بنابراین ، شما باید کود هایی را انتخاب کنید که دارای تعادل مناسب از عناصر ریز و کلان مغذی مورد نیاز گیاه آپارتمانی شما باشد.

این مقاله شامل راهنمای کامل بهترین کودهای گیاهان آپارتمانی است. همچنین ، بررسی دقیق کودهای گیاهان آپارتمانی به شما کمک می کند که گیاهان خود را در بهترین شرایط قرار دهید.

چرا گیاهان آپارتمانی به کود نیاز دارند

همانطور که گفته شد گیاهان آپارتمانی برای تأمین مواد مغذی خود و برای رشد سالم نیاز به کوددهی دارند. تغذیه منظم خاک گلدان گیاه را با مواد معدنی مورد نیاز غنی می سازد.

کود دهی به گیاهان آپارتمانی بسیار حیاتی است زیرا – برخلاف گیاهان بیرونی – آنها فاقد مواد آلی هستند. استفاده از کود در بازه های زمانی منظم باعث می شود که گیاهان آپارتمانی شما به رشد سالم خود ادامه دهند.

از نظر علمی ، کود با غذای گیاه متفاوت است. اکثر گیاهان با جذب آب و دی اکسید کربن غذای خود را دریافت می کنند. با این حال ، گیاهان همچنین به مواد مغذی دیگری که در خاک یافت نمی شوند مانند نیتروژن ، فسفر و پتاسیم نیاز دارند. کودها دقیقا این مواد مغذی را در اختیار گیاهان قرار می دهند. بنابراین گیاهان برای رشد بیشتر به غذا یا همان کود نیاز دارند.

کوددهی منظم به گیاهان این اطمینان را می دهد که آنها از مواد مغذی کلان ضروری – نیتروژن ، فسفر و پتاسیم -که معمولاً در خاک گلدان یافت نمی شود را دریافت می کنند.

انواع کود های گیاهان آپارتمانی

زمان کوددهی به گیاهان آپارتمانی چه موقع است؟

هنگامی که گیاهان آپارتمانی در طول بهار و تابستان در حال رشد هستند ، بهترین زمان کوددهی است.

دفعات استفاده از کود بستگی به نوع گیاه آپارتمانی شما دارد. برخی از گیاهان آپارتمانی تغذیه کننده سنگینی هستند و هر هفته به کوددهی نیاز دارند. سایر گیاهان آپارتمانی که رشد آهسته دارند ممکن است نیاز به تغذیه ماهانه داشته باشند.

انواع کودهای گیاهان آپارتمانی

به طور کلی سه نوع کود برای گیاهان آپارتمانی وجود دارد: کودهای مایع گیاهان آپارتمانی که به آب اضافه می شوند و در مواقع نیاز باید هنگام آبیاری گیاهان از آنها استفاده کنید. کودهای دانه ای گیاهی که با خاک مخلوط می شوند و هنگامی آبیاری گیاهان ، مواد مغذی را آزاد می کنند. و درنهایت کودهای کم رطوبت که به تدریج مواد مغذی را خود به خود در خاک آزاد می کنند.

بهترین نوع کود ، کود های محلول در آب می باشند که طرز استفاده آن ها راحت تر و تاثیرگذاری آنها نیز بیشتر است.

کود شیمیایی یا کود خانگی؟

متاسفانه یک اشتباه مرگبار این است که بسیاری از صاحبان گیاهان آپارتمانی به جای کودهای شیمیایی ، انواع کودهای ارگانیک گیاهان آپارتمانی را انتخاب می کنند. یعنی در خانه باتوجه به مطالبی که در فضای اینترنت موجود است، آنها را درست می کنند و به گیاه خود می دهند. این کار باعث می شود که علاوه بر اینکه گیاه شما مواد مغذی موردنیاز را دریافت نکند ، بلکه باعث از بین رفتن آنها نیز خواهد شد.

بهترین کود های شیمیایی که به شما معرفی خواهیم کرد ، چندین سال امتحان خود را پس داده اند و برای تمام انواع گیاهان آپارتمانی مناسب هستند. پس به هیچ وجه نگران نباشید!

1. کود کامل یا کود سه بیست (20-20-20)

کود کامل

کود کامل اولین مورد از بهترین کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی می باشد.

این کود به عنوان کود کامل به حساب آمده و به دلیل دارا بودن درصد بالایی از ریز مغذی ها تاثیر فوق العاده ای بر روی گیاهان آپارتمانی و زینتی داشته و مناسب برای تمام گیاهان است.
هر گیاه برای رشد کامل خود به سه عنصر اصلی نیاز دارد. که آن سه عنصر شامل نیتروژن ، فسفر و پتاسیم می باشد. این کود با دارا بودن مقدار متعادلی از این عناصر در خود ، به عنوان کود کامل شناخه شده است و برای تمام انواع گیاهان آپارتمانی جدا توصیه می شود.

2. کود برگ دهی یا برگ و بوته (18-18-18)

کود برگ و بوته

یکی دیگر از بهترین کود های گیاهان آپارتمانی ، کود برگ و بوته است.

این نیز کود به دلیل دارا بودن درصد بالایی از ریز مغزی ها ، تاثیر فوق العاده ای بر روی گیاهان آپارتمانی و زینتی دارد و مناسب برای همه گل و گیاه ها می باشد. اگر نوک برگ های گیاه شما زرد و خشک می شود یا به یک باره گیاه شما پژمرده و برگ های آن شل افتاده میشود، باید از این کود حتما استفاده کنید.

3. کود افزاش شاخه و برگ (20-6-19)

کود افزایش شاخ و برگ

کود افزایش شاخ و برگ نیز یکی دیگر از بهترین کودها برای گیاهان آپارتمانی می باشد.

این کود متخص تمام گیاهان آپارتمانی است و همانطور که از اسمش پیداست ، سبب تحریک شاخه و برگ گیاه می شود. اولین علامت کمبود نیتروژن در گیاه تغییر رنگ برگها از سبز روشن به سبز مایل به زرد است. اگر گیاه شما با چنین علائمی درگیر است حتما از کود افزایش شاخ و برگ استفاده نمایید.

بعد از استفاده از این کود ، گیاه از نظر شکل ظاهری برگها (رنگ و اندازه) به شکل دلخواه در می آید و طراوت به گیاه شما باز می گردد.

4. کود نیترات کلسیم

کود نیترات کلسیم

واقعا یکی از بهترین کود های گیاهان آپارتمانی که معجزه می کند همین کود نیترات کلسیم است.

وقتی که خاک گلدان حدود 2 الی 3 ماه از عمر آن می گذرد ، باید و باید کلسیم به آن اضافه شود و کود نیترات کلسیم دقیقا همین کار را انجام می دهد. هنگامی که از کود نیترات کلسیم استفاده می شود ، علاوه براینکه برگ و ساقه گیاه مقاوم می شود ، ماندگاری گیاه نیز بیشتر می شود.

این کود علاوه بر مزیت هایی که در بالا گفته شد، برای تمام انواع مختلف گیاهان نیز می تواند استفاده شود. بنابراین استفاده از کود نیترات کلسیم را در اولویت قرار دهید.

5. کود گلدهی (36-12-12)

کود گلدهی

یکی دیگر از کود هایی که به معنای واقعی کلمه معجزه می کند همین کود گلدهی است.

این کود همانطور که از اسمش پیداست ، سبب گلدهی و تحریک گیاه برای شکوفه زدن می شود. بطور کلی کود گلدهی یکی از انواع کود شیمیایی است که در صورت توقف رشد گل یا نیاز به افزایش شاخه ها و جوانه های گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از مصرف این کود ، گیاه یا مورد نظر نسبت به قبل سرحال و شاداب تر و پر گل تر از قبل می شود.

6. کود کاکتوس (36-12-6)

کود کاکتوس

از جمله بهترین کود ها برای انواع کاکتوس ها ، کود کاکتوس می باشد.

کود کاکتوس فیروزه به عنوان بهترین کود مخصوص کاکتوس بعد از آزمون و خطاهای بسیار بر روی انواع کاکتوس ها ، انتخاب شده است. این کود شیمیایی که با ترکیب 36-12-6 شناخته میشود ، استاندارترین نوع کود مخصوص کاکتوس ها بوده و هست.

اگرچه کاکتوس ها به غذای کمی احتیاج دارند اما برای رشد بهتر باید از کود کاکتوس استفاده شود. به طور کلی ، این گیاهان می توانند در ترکیبات مختلف خاک زندگی کنند ، ولی همیشه باید برای رشد مناسب آنها کوددهی مخصوص‌شان را فراموش نکنید.

7. کود ریشه زایی (13-40-13)

کود ریشه زایی

یکی دیگر از بهترین کود های گیاهان آپارتمانی چیزی نیست جز کود ریشه زایی.

بطور خیلی خلاصه این کود مخصوص ریشه دار کردنِ هرچه زودترِ تمامی انواع قلمه های گیاهان است. علاوه بر آن این کود سبب تقویت ریشه و ترمیم ریشه های از بین رفته نیز می باشد.
مزایای این کود به شرح زیر است:

  • بهبود مکانیسم ریشه زایی در نهال ها و قلمه ها
  • افزایش مقاومت در برابر تنش ناشی از پیوند نهال یا قلمه
  • گسترش سریع سیستم ریشه پس از پیوند گیاه
  • تقویت سیستم رویشی برای رشد

8. کود آهن

کود آهن

آخرین مورد از بهترین کود ها مخصوص گیاهان آپارتمانی کود آهن است.

حتما حتما به عوامل کمبود آهن در گیاه توجه کنید. چون بسیار می تواند برای گیاه خطرناک باشد و موجب از بین رفتن کامل گیاه می شود. دو مورد از نشانه های بارز کمبود آهن در گیاه:

  1. زرد شدن برگ گیاه
  2. تغییر رنگ برگ های گیاه (مثلا از سبز تیره به سبز روشن)

اگر این نشانه ها را در گیاه خود مشاهده کردید ، باید بدانید که گیاه از کمبود آهن رنج می برد و باید هرچه سریع تر از کود آهن برای آن استفاده نمایید. حتما توجه داشته باشید که دقیقا به اندازه ای که روی بسته بندی نوشته شده از کود آهن استفاده کنید و نه بیشتر!

کلام آخر

یافتن کود مناسب برای گیاهان آپارتمانی همیشه آسان نیست. نکات بسیار زیادی برای انتخاب وجود دارد ، شاید تشخیص این که کدام کودها واقعاً درست کار می کنند سخت باشد.

یکی از بزرگترین جنبه هایی که باید در نظر داشته باشید این است که درباره گیاهان خود هرچه بیشتر تحقیق کنید. اما به طور کلی تمام این کود هایی که معرفی شد، پس از آزمون و خطاهای بسیار ارائه شده اند و تاثیرگذازی آنها بطور کامل تضمین داده می شود.

درنهایت خوشحال می شویم که به این مطلب امتیاز دهید و آن را به دوستان خود نیز معرفی نموده و به اشتراک بگذارید.

 

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. شمارش آرا: 2

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments