نگهداری

معرفی و نحوه نگهداری آگلونما + [ویدئو مراقبت]

آگلنوما
محتوا پنهان
3.3
(11)

موضوع این مقاله نگهداری آگلونما است که از جمله متنوع ترین انواع ، در بین گروه بسیار متنوعی از گیاهان آپارتمانی می باشد.

اگر می خواهید این گیاه شگفت انگیز را بیشتر بشناسید ، با ما در گلباغ فیروزه همراه باشید.

گیاه آپارتمانی آگلونما فواید زیادی برای سلامتی دارند و طبق تحقیقات ناسا در لیست گیاهان دارای دستگاه های تصفیه هوا قرار دارد. این گیاه زیبا آلاینده ها و مواد شیمیایی را در هوا جذب کرده و به جای آن اکسیژن تولید می کند.

انواع مختلفی از گل های آگلونما در بازار و در رنگ ها و طرح های مختلف وجود دارد که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. به عنوان مثال ، آگلونما سفید (یا آگلونما برفی ) یکی از محبوب ترین انواع گیاهان آپاراتمانی است که برگهای آن ترکیبی از سفید و سبز تیره است.

پس اگر قصد خرید یک آگلونما زیبا را دارید با مراجعه به صفحه خرید آگلونما از قیمت باورنکردی آن دیدن کنید. مطمئن باشید که نسبت به کیفیت و حجم گلدان ما بهترین قیمت را در بازار گل ارائه می دهیم.

شرایط نگهداری آگلونما بسیار آسان است و گیاه خوبی برای مبتدیان در نگهداری گیاه آپارتمانی است. اگر تنها یک نکته درمورد کوددهی آگلونما باشد آن این است که حتما از کود سه بیست استفاده شود.

همچنین نحوه کاشت و تکثیر آگلونما در مقاله ای بطور کامل توضیح داده شده است.

همچنین در ویدیو زیر بطور خلاصه نحوه نگهداری آگلونما را توضیح داده ام. با مشاهده این ویدیو اگر باز هم هر سوالی بود در قسمت دیدگاه ها آن را بپرسد.

تاریخچه آگلونما

آگلونما (که به آن گیاه همیشه سبز چینی هم می گویند) گیاهی بسیار زینتی و دارای چندین گونه جالب است.

این گیاه یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است – از سبز تیره به نقره ای تغییر رنگ می دهد و بعضی از آنها با جزئیات قرمز به دکوراسیون منزل شما رنگ می بخشد. همچنین این گیاه ، گیاهی کم رشد و بسیار زیبا است که گیاهانی با شاخه های سرسبز و عالی پرورش می دهد و دارای برگهای بزرگ و نازک بیضی شکل روی ساقه های کوتاه خود است. از همه مهمتر ، به نور آفتاب کامل احتیاج ندارد ، بنابراین در داخل خانه بسیار مناسب است اگر نور در خانه شما محدود باشد.

اینکه رشد و نگهداری این گیاه آسان باشد یا نه متناقض به نظر می رسد. به طور کلی ، اگر یک قانون ساده را دنبال کنید ، پاسخ ساده تر است:

هرچه اختلاف رنگ بیشتر باشد ، به نور بیشتری هم نیاز است. در قسمت های جلوتر ، بیشتر خواهیم گفت که این گیاه برای کسی که می خواهد گیاه آپارتمانی را برای نگهداری و پرورش دهد که سبزی براق داشته باشد ، انتخاب بسیار خوبی است.

گیاه آگلونما

راهنمای جامع نگهداری و پرورش آگلونما زیبا ترین گیاه آپارتمانی

شرایط نگهداری آگلونما و پرورش آن بسیار ساده است. همچنین در انواع مختلف آن ، نگهداری و پرورش آنها نیز تقریبا مشابه یکدیگر می باشد. در برخی موارد فقط مقدار نور آنها است که شاید با یکدیگر متفاوت باشد.

در این بخش ما یک راهنمای جامع را برای شما کاربران گرامی آماده کردیم تا در نگهداری آگلونما بهتر بتوانید عمل کنید.

مقدار نور آگلونما باید چه اندازه باشد؟

اگلونما به نور کمی احتیاج دارد و در بین گیاهانی که تقریباً بدون نور زنده می مانند رتبه اول را داراست. بهترین مکان برای آن جایی در پشت پنجره شمالی با نور غیر مستقیم می باشد.

مراقب باشید این گیاه در معرض تابش مستقیم نور قرار نگیرد ، زیرا برگهای آن آسیب می بیند. همیشه به خاطر داشته باشید که گونه های گل آگلونما به نور بیشتری احتیاج دارند و کمبود نور زیبایی آنها را از بین می برد.

آبیاری آگلونما چقدر باید باشد؟

در تابستان گیاه را کاملا آبیاری کرده و رطوبت هوا را افزایش دهید. اما آبیاری را در زمستان کاهش دهید. فقط مواظب باشید گیاه کاملا خشک نشود. در واقع ، هفته ای یک بار در تابستان و تقریباً هر 2 تا 3 هفته یک بار در زمستان کافی است.

بهترین راه برای دانستن زمان آبیاری لمس سطح خاک است. اگر خاک تا عمق 1 نهال خشک شده باشد ، زمان آبیاری گیاه است.

دمای محیط آگلونما چه اندازه باید باشد؟

درجه حرارت مناسب برای توده ها 18 تا 25 درجه سانتیگراد است.

این گیاه به سرما حساس می باشد و سرمای زیاد به راحتی باعث مرگ گیاه می شود. باید توجه داشته باشید که قرار دادن گیاه آپارتمانی آگلونما در مجاورت وسایل سرمایشی یا گرمایشی نیز منجر به تخریب آن می شود.

باید دقیقا رطوبت محیط آگلونما چقدر باشد؟

گل آپارتمانی آگلونما درواقع اهل مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری می باشد. در واقع این گیاه با هوای خانه و اپارتمان شما سازگار است. اما در تابستان بهتر است گیاه را 2-3 بار اسپری کنید. البته قرار دادن یک جزیره برای گیاه نیز می تواند رطوبت آن را تأمین کند.

بخاطر داشته باشید که گیاه نباید در آب غوطه ور شود. زیرا در این صورت اقامتگاه شما از بین خواهد رفت. به طور کلی ، این گیاه در رطوبت بالا یا گلخانه ها رشد بهتری خواهد داشت. اما همچنین می تواند رطوبت کمتری را تحمل کند و به خوبی با محیط خانه سازگار شود.

ظاهر لکه های قهوه ای روی برگها نشان دهنده خشکی محیط است. بهتر است در این شرایط رطوبت را افزایش دهید. بلافاصله بعد از مشاهده لکه های قهوه حتما از سم قارچ کش استفاده نمایید.

* کود دهی آگلونما به چه شکل است؟ * (خیلی مهم)

نکته اساسی و مهم یا به اصطلاح فوت کوزه گری نگهداری و مراقبت از آگلونما ، کوددهی به آن است. متاسفانه خیلی از افراد اصلا به کوددهی به آگلونما توجه نمی کنند.

برای رشد بهتر در فصول رشد باید و باید از کود های زیر استفاده کنید و این کود را 30 روز یکبار به گیاه تان بدهید.

خاک آگلونما چه باید باشد؟

مانند بسیاری از گیاهان خانگی ، آگلونما ها خاک سنگین را دوست ندارند. به همین دلیل ، شما باید خاک خوب زهکشی شده را انتخاب کنید. با افزودن کمی پوکه یا پرلیت می توانید خطر پوسیدگی گیاه را کاهش دهید.

همچنین اگر به دنبال یک گزینه بی دردسر به عنوان خاک گیاه آگلونمای خود می گردید ، می توانید از خاک آماده به کشت فیروزه استفاده کنید.

Array

هرس کردن گیاهان آگلونما مفید است؟

هرس برای از بین بردن برگهایی که زرد رنگ شده اند در قسمت پایین گیاه یا گلهای آسیب دیده بسیار ضروری است.

تعویض گلدان گیاه آگلنما چگونه است؟

معمولاً هر 1 یا 2 سال یک بار نیاز به جایگزینی گلدان آگلونما وجود دارد. اما اگر زودتر از آن زمان ریشه ها از زیر گلدان بیرون آمده و برگ های گیاه با وجود همه شرایط بی حال بودند ، این نشان می دهد که زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

برای آفات آگلونما چه باید کرد؟

اگر حیاط دارید یا گیاهان شما به نوعی با محیط تماس دارند ، مراقب شته ها یا کنه ها باشید. به محض مشاهده این حشرات (بسته به نوع حشره) از سم حشرات خاکی ، سم حشره کش گیاه و یا سم کنه کش استفاده کنید. توضیحات هر نوع آفت در صفحه مربوطه که لینک شده است بطور کامل آمده.

تمیز کردن برگ های آگلونما چگونه است؟

اگر برگها غبارآلود است بهتر است هر از گاهی برگهای این گیاه را با آب ولرم و بدون نمک تمیز کنید. اگر لکه های برگها با آب از بین نرفت ، می توانید از محلول شیر (به مقدار کم) و آب استفاده کنید و لکه ها را تمیز کنید. این محلول همچنین ماده مفیدی برای برگ ها است.

همچنین اگر به دنبال یک گزینه بی دردسر برای تمیز کردن برگ های آگلونمای خود می گردید ، پبشنهاد ما روغن ولک است.

Array

انواع گل های آگلونما

انواع گیاه آگلونما

در انواع مختلف آگلونما ها اندازه برگها متفاوت است و در بعضی از آنها برگها باریک یا کوچک و در بعضی دیگر برگها پهن و بلندتر هستند.

رنگ برگ ها نیز بسیار متفاوت است و تمام مدل های گلهای جمع شده مستطیل هستند. برخی از گونه های گل آگلونما برای تازه ماندن به نور بیشتری احتیاج دارند. در این قسمت برخی از گونه های رایج این گیاه وجود دارد:

1. آگلونما های صورتی

مدل های زیادی از توده های صورتی وجود دارد مانند: آگلونما های قرمز و آگلونما های لب سوزی که. این گونه ها بسیار محبوب هستند و به دلیل رنگی که دارند به نور بیشتری احتیاج دارند.

2. آگلونما سفید

آگلونما سفید یکی از محبوب ترین انواع آگلونما است که روی برگهای آن لکه های سفید وجود دارد و رنگ برگها بر روی شرایط نگهداری گلهای گل چوبی سفید تأثیر می گذارد و این گیاه برای حفظ طراوت و زیبایی خود به نور زیادی احتیاج دارد. .

3. آگلونما سیاه

گل آگلونما یکی از مقاوم ترین و محبوب ترین انواع گلدانه ها است که به دلیل رنگ تیره برگ های خود به نور کمتری نیاز دارد.

4. آگلونما ملکه نقره ای ( سیلور کوئین )

این گونه محبوب ترین و شناخته شده ترین گونه گیاهی است که نیاز به نگهداری زیادی ندارد و برای مبتدیانی که می خواهند نگهداری گیاه را برای اولین بار تجربه کنند مناسب است.

5. Aglaonema Cutlass

این نوع به سنگ چماق نیز معروف است و این نامگذاری به دلیل شکل برگهای گیاه است که مانند خنجر کشیده و باریک است.

6. آگلونما خلیج زمرد (Aglaonema Emerald Bay)

این گونه به دلیل تیره بودن رنگ برگ های آن در برابر نور کم نیز مقاوم است.

8. Aglaonema Pictum Velvet

این گیاه برگهای بسیار خاص و جذابی دارد و بخصوص در کشور ما بسیار نادر است.

توصیه ها

  • بهتر است هر ماه یک تا سه روز برگها را در روزنامه بپیچید تا برگها به حالت طبیعی درآیند.
  • هر جوانه ای که در بهار از خاک خارج شود و ریشه های زیادی داشته باشد می تواند گیاه جدیدی را در گلدان دیگری برای شما به ارمغان آورد.
  • سمپاشی در تابستان برای طراوت گیاه موثر است ، این کار را در زیر نور آفتاب انجام ندهید ، زیرا باعث ایجاد لکه هایی در برگ های گیاه می شود.

نگهداری آگلونما

چگونگی تکثیر آگلونما!

این گیاه در تابستان به 4 روش اصلی تولید مثل می کند:

  • قلمه زدن سنگدانه ها
  • ازدیاد ترکیبات در آب
  • تکثیر گلدانه ها با تقسیم گیاهان
  • کاشت بذرهای کلوچه

سوالات متداول راجب گیاه آگلونما + جواب آنها :

کمک! آگلونما من به محض دریافت زرد یا قهوه ای شد.

این امر به احتمال زیاد به دلیل شوک جابجایی است و شوک جابجایی کاملاً طبیعی است و تقریباً همه گیاهان با از دست دادن چند برگ یا تغییر رنگ هنگام ورود به یک محیط جدید ، آن را تجربه می کنند ، بنابراین برگهای آسیب دیده از بین می روند.

راه حل: حتما حتما برای درمان ویا جلوگیری از قارچ زدگی گیاه از سم قارچ کش استفاده کنید و در ادامه برای تقویت گیاه و شاداب شدن آن از کودهای کلسیم ، آهن ، افزایش شاخه و برگ و کود برگ و بوته استفاده نمایید.

Array

چرا برگ های آگلونما من خشک می شوند؟

برگ های خشک می توانند نشانه نور نامناسب یا آب باشند و در نور زیاد خورشید گیاه ضعیف و خشک می شود.
حتی در نور کم ، برگها شروع به ضعیف شدن می کنند و علائم ضعف را نشان می دهند و ترکیب لبه های زرد و قهوه ای ، خاک مرطوب و برگ های نازک اغلب به دلیل آب زیاد است.

برگهای کاملاً زرد یا قهوه ای و خاک خشک معمولاً به دلیل کم آبی است و اگر در معرض این علائم هستید باز هم به چهار کود آهن ، افزایش شاخه و برگ ، کلسیم و برگ و بوته که در بالا کامل معرفی شد استفاده کنید.

چرا ساقه های گیاه من زرد و قهوه ای است؟

این مشکل عمدتا به دلیل رطوبت زیاد خاک است و ساقه سنگ تراکم گیاه را در هنگام خشک سالی نگه می دارد و اگر آب زیادی در خاک وجود داشته باشد و ساقه ها پر از آب باشد ، می تواند گیاه را پوسیده کند.
گلباغ فیروزه در این مورد استفاده از سم قارچ کش فیروزه را توصیه می کند چون ممکن است گیاه دچار قارچ ردگی شده باشد.

چند بار باید گیاه خود را بارور کنم؟

گیاهان آپارتمانی معمولاً از اوایل بهار تا پاییز رشد می کنند و هر 6 هفته یک بار با کود آلی رشد می کنند ، طبق دستورالعمل های بسته بندی برای تزریق ، NYC با استفاده از کود خاک سبک ، ترکیبی از کودهای آلی تولید شده ، بارور می شود ، بنابراین در 6 ماه اول پس از خرید این محصول گیاه نیازی به کود ندارد.

نگهداری گیاه آگلونما

چند بار باید گلدان گیاه خود را تغییر دهم؟

برای گیاهان خانگی کوچکتر ، توصیه می کنیم هر 12-18 ماه یکبار گلدان را عوض کنید. گلدانی را برای رشد گیاه یک تا دو درجه ضخیم تر انتخاب کنید و گلدانی را که خیلی بزرگتر از قبل باشد ، انتخاب نکنید ، زیرا این امر می تواند ریشه های گیاه را از بین ببرد.

هر 18-14 ماه یکبار گلدان را عوض کنید و یک گلدان با کلاس 2 “- 4” درست کنید و عملیات تعویض گلدان را در تابستان یا پاییز که گیاه قوی تر است انجام دهید.

کلام آخر

در این مقاله به توضیح مراقبت و نگهداری آگلونما پرداختیم.

اولا لطفا امتیازدهی ستاره ای فراموش نشود. دوما هم اگر شما درحال حاضر یا قبلا از آگلونما نگهداری میکردید ، حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.3 / 5. شمارش آرا: 11

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments