نگهداری

معرفی و رازهای نگهداری گیاه بونسای در خانه

قبلا در مقاله ای جدا به معرفی گیاهی بسیار زیبا، با جلوه ای خیره کننده و بر خاسته از فرهنگی بسیار غنی ژاپن با نام بونسای پرداخته ایم.

ویژگی هایش را بر شمرده و مزایای نگهداری و حتی چگونگی خرید این گیاه را با کیفیت بالا و قیمتی مقرون به صرفه در فروشگاه ما یعنی گلباغ فیروزه پرداخته ایم. در ادامه به شرایط نگهداری این گیاه و کمک به فراهم کردن محیطی برای رشد موثر و مفید و افزایش عمر گیاه بونسای نانا می پردازیم.

مقدمه

قبل از شروع متذکر می شویم که با اینکه بعد از خواندن این مقاله ممکن است فکر کنید که نگهداری گیاه بونسای به عبارتی کار حضرت فیل است و امری دشوار، ولی با علم بر اینکه این گیاه مزیت های خاص خودش را نیز دارد، جدای از زیبایی و سایر متغیرهای دیگر این گیاه، پس واقعا ارزشش را دارد. روش نگهداری درست و صحیح این گیاه صد در صد ارزش نگهداری از آن را دارد.

همجنین برای خرید بونسای ، این گیاه فوق العاده و منحصر به فرد ، می توانید به لینک مشخص شده مراجعه فرمایید.

معرفی انواع مخلتف گیاه بونسای

در ابتدا باید متذکر شد که بسته به انواع این گیاه شرایط نگهداری هم کمی تغییر میکند. اما بطور کلی شرایط نگهداری بونسای ها یکسان هستند. شناسایی نوع گیاه و تطبیق آن با محیط نگهداری مناسب، متغیری است که نه تنها برای رشد موثر و مفید حائذ اهمیت است بلکه به افزایش عمر گیاه هم کمک میکند.

برای مثال از آن جایی که این گیاه کمی با آب هوای کشور خاستگاه خود ژاپن سازگاری بیشتری دارد، گونه تیره رنگ و قرمز آن ممکن است در فصل زمستان بنا بر عادت به طوفان های ژاپن برگ های خود را از دست بدهد. این رویداد در نیمه فصل تابستان رخ میدهد که به گیاه فرصت رشد دوباره دهد که تا زمستان به رشد دوباره مناسب برسد.

شرایط صحیح مراقبت و نگهداری بونسای:

نور بونسای باید چقدر باشد؟

این گیاه نیازمند نور زیاد یا به اصطلاح بطور کلی گیاه نور دوستی است. قرار گیری این گیاه در محیط پر نور در رشد گیاه در مرحله رشد دوباره برگ های گیاه، کمک شایانی خواهد کرد.

نکته: به یاد داشته باشید که علارقم سرسخت بودن گیاه یونسای ، در بعضی شرایط برای مثال مقابل نور ، باز هم نیاز به رسیدگی مناسب را نیز داراست. بدان معنا که گیاه نبایستی تماما در معرض نور قرار گیرد.

آبیاری بونسای باید چند وقت یک بار باشد؟

بر عکس نیاز بسیار گیاه به نور یا نور دوست بودن آن، آبیاری کمی برای این گیاه توصیه شده. زیادی آب دادن به گیاه بونسای باعث زیادی مرطوب شدن ریشه گیاه می شود که اصلا دوست ندارد و در نهایت در بهترین حالت منجر به کم شدن رشد معمول گیاه و در بدترین مورد منجر به قارچ زدگی این گیاه می گردد.

راهکارهای پیشگیری از قارچ زدگی گیاه بونسای

همانطور که گفته شد درصورتی که به بونسای زیاد از حد آب بدهید دچار قارچ می شود.

گلباغ فیروزه برای درمان و همچنین پیشگیری از قارچ زدگی بونسای یک راهکار فوق العاده ارائه داده است. استفاده از سم قارچ کش علاوه بر اینکه قارچ های گیاه را از بین می برد، اگر گیاه قارچ هم نداشته باشد موجب پیشگری از قارچ زدگی هم می شود.

بهترین زمان آبیاری گیاه، زمانی است که سطح خاکی که در دفعه قبلی آبیاری شده، خشک شده باشد. صد البته نه کاملا خشک.

نکته: در زمان رشد برگهای گیاه بونسای در فصول بارانی، اگر گیاه در حیاط یا در باغچه کاشته شده باشد، از بارش مستقیم باران به گیاه جلوگیری نمایید.

کود دهی به بونسای (نکات کلیدی)

کلید اصلی و فوت کوزه گری در نگهداری گیاه بونسای همین قسمت ، یعنی کوددهی به گیاه بونسای با خرید کود است. این گیاه عموما به 5 نوع کود مختلف نیاز دارد که در زیر بطور کامل توضیح داده می شود:

  1. کود اسید هیومیک: این کود موجب می شود که گیاه برای جذب مواد معذیِ کود های دیگر کاملا آماده باشد. پس این کود را باید قبل از استفاده از هر کود دیگری مصرف نمایید.
  2. کود نیترات کلسیم: بطور کلی وقتی از عمر هر گیاهی، یک الی دو ماه می گذرد ، خاک آن به شدت نیاز به کلسیم پیدا می کند. وگرنه گیاه به مرور پژمرده می شود و اگر به آن کود نیترات کلسیم اضافه نشود مستعد بیماری های زیادی می شود.
  3. کود افزایش شاخه و برگ و کود برگ و بوته: این دو کود از معجزه گر های تمام محصولات فیروزه است. و همانطور که از اسمشان پیداست موجب افزایش برگ گیاه و زیبایی هرچه بیشتر آن می شود. توجه کنید که این دو کود مکمل یکدیگرند.
  4. کود ریشه زایی: این کود نیز همانطور که از اسمش پیداست موجب تقویت ریشه بونسای می شود. اگر وقت آن رسیده که گلدان گیاه خود را به گلدان بزرگتری منتقل کنید حتما از این کود باید استفاده نمایید.

Array

برای مشاوره رایگان یا تشخیص رایگان ملزومات موردنیاز برای گیاهان خود می توانید با شماره زیر در واتساپ یا بصورت تلفی در ارتباط باشید:

  • 09186307249

خاک بونسای باید از چه نوعی باشد

بنا بر توصیه برخی متخصصان بهترین خاک برای رشد موثر گیاه، ترکیبی از:
کود گیاهی،خاک و ماسه سنگ ریز به نسبت به ترتیب: 60 درصد،10 و 30 درصد می باشد. البته که خود گیاه بونسای برای نگهداری و رشد بهتر، خاک مخصوص به خود یعنی خاک آماده کاشت را نیز دارد که می توانید آن را از فروشگاه ما نیز خریداری کنید.

نکته: توصیه شده که پس از تعویض خاک به مدت دو یا سه ماه گیاه را در مقابل باد و یا نور مسقتیم آفتاب قرار ندهید.

هرس کردن گیاه بونسای

انجام این کار بایستی در دوران و فصول رشد گیاه انجام گیرد. اگر به قصد تقویت گیاه است، باید در تابستان انجام شود. ترجیحا از قیچی استفاده نکنید. برای رشد بهتر شاخه و برگ تا 6 میلی متر ساقه را باقی بگذارید و باقی را هرس کنید.

در فصل پاییز و در هنگام رشد ساقه ها، در صورت مشاهده رشد ساقه اضافه، اقدام به هرس کردن آن ها کنید تا جا برای رشد مناسب باز باشد. به یاد داشته باشید که شکل گیاه بونسای به شکل V است. پس، بایستی هنگام هرس دقت کردن به شکل اصلی گیاه آسیبی نرسد.

تکثیر گیاه بونسای

این گیاه زیبا را از راه پیوند زدن و یا حتی کاشت بذر و یا بذر افشانی می توان تکثیر کرد.
بهترین زمان تکثیر گیاه، در فصولی است که جوانه گیاه شروع به رشد کرده. بیشترا در فصل بهار یا فصولی که دما چندان زیاد نباشد، مانند بازه اواخر تابستان تا پاییز.

بیماری های گیاه بونسای:

ساقه های این گیاه در صورت عدم مراقبت مناسب، به راحتی مورد هجوم آفات ذره بینی و خاص گیاهی مانند کنه ها به خصوص کنه های عنکبوتی قرار می گیرد ، بیماری های قارچی شدید گیاهی ممکن است گریبان گیاه را بگیرد و حتی ریشه هایش می تواند به راحتی دچار پوسیدگی شود. برای جلوگیری از این اتفاقات بایستی از آفت کش های به خصوص و مناسب استفاده شود که صد البته فروشگاه ما در امر مشاوره بسیار کاربردی برای شما خریداران عزیز کوشا و همواره پاسخگو بوده و است.

پیشنهادات آفت کش برای گیاه بونسای

  • اگر گیاه شما دچار هزارپا و حشراتی در روی خاک گلدان شود باید از سم حشرات خاکی استفاده شود.
  • اگر روی برگ ها و ساقه های گیاه حشرات و شپشک ها یا مگس های سفید پیدا شد باید از سم حشره کش گیاه استفاده نمایید.
  • اگر پشت برگ های گیاه ذرات قرمز رنگ که در حال حرکت هستند یا دیگر آفت ها را مشاهده کردید، باید از سم کنه کش استفاده کنید.

Array

نشانه آفت زدگی

در صورت مشاهده شدن گیاه که رو به تضعیف شدن رفته و جوانه هایش زرد شده اند،گیاه شما مورد هجوم کنه های عنکبوتی شکل قرار گرفته و نیازمند آفت کش است.

دما مناسب بونسای

گیاه بونسای در بحث دما دارای آستانه تحمل بالایی است. مخصوصا در مورد سرمای بیش از حد. البته باید توجه داشت که ریشه گیاه در این مورد نسبت به سایر بخش های گیاه می تواند آسیب پذیر تر باشد. چه در موارد سرمایی و یخ زدگی و چه در گرما. پس در این موارد نیاز به مراقبت زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.